CD74AC240E
- Mfr.Part #
- CD74AC240E
- Manufacturer
- Harris Corporation
- Package/Case
- Datasheet
CD74AC240E
- Description
- IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP
- Stock
- 1486
- Quality
- Manufacturer :
- Harris Corporation
- Product Category :
- Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
- Current - Output High, Low :
- 24mA, 24mA
- Input Type :
- Logic Type :
- Buffer, Inverting
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Bits per Element :
- 4
- Number of Elements :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Output Type :
- 3-State
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 20-PDIP
- Voltage - Supply :
- 1.5V ~ 5.5V